Informacija

Viendienės priskiriamos lelijinių (Liliaceae) šeimai, kaip ir hiacintai, tulpės, lelijos ir kt.

Viendienės priklauso viendienių (Hemerocallidaceae) šeimos augalų genčiai (Hemerocallis), o lelijos priklauso lelijinių (Liliaceae) šeimos augalų genčiai (Lilium).

Viendienės (Hemerocallis) paplitusios Japonijoje, Sibire, Korėjoje, Kinijoje ir Eurazijoje. Dar 1930 m. pradžioje Jungtinių Amerikos Valstijų ir Didžiosios Britanijos selekcininkai iš laukinių viendienių, kurių žiedai buvo geltonos, oranžinės ar rusvai geltonos spalvos, bandė išvesti skirtingas rūšis, kad jos įgautų skirtingas spalvas ir formas. Šiandien jų spalvinė gama labai plati, įskaitant baltą, kreminę, gelsvai kreminę, citrininę geltoną, auksinę geltoną, oranžinę, persiko, rausvą, rožinę, ryškiai raudoną, ciklameno, violetinę ir daugybė šių spalvų variacijų. Šiandien auginamos viendienės pasižymi gausybe ypatybių, pvz.: akutėmis, vandens ženklais, aureolėmis, mažais taškeliais ir deimantų dulkelėmis.

Augalo šakniastiebis trumpas, mėsingas, gausiai apaugęs šaknimis. Stiebas belapis. Lapai pamatiniai, linijiški, bekočiai, nusmailėjusiomis viršūnėmis. Žiedai dideli, piltuviškai verpstiški.

Lietuvoje viendienės savaime neauga, tačiau kaip dekoratyvinis, atsparūs žiemai augalai, gali būti auginami darželiuose.

Viendienė yra vienas populiariausių daugiamečių augalų pasaulyje dėl savo atsparumo klimato sąlygoms. Šis augalas nereikalauja ypatingos priežiūros. Jis labai maistingas, naudojamas gaminant įvairias salotas. Kaip ir bet koks kitas augalas, viendienė turi būti auginama laikantis tam tikrų reikalavimų. Šių augalų pagrindinių poreikių stebėjimas ir žinių; informacijos; duomenų kaupimas padeda kasmet tobulinti jų grožį ir žydėjimą.

Viendienes tinka sodinti grupėmis parkuose. Jos puikiai dera prie baseinų, fontanų. Gali būti auginamos vienanariais sodmenimis arba mišriose lysvėse, komponuojant drauge su kitomis daugiametėmis gėlėmis. Viendienėmis galima apsodinti didelį plotą arba teritoriją. Kadangi viendienės užauga labai nevienodo aukščio, visada rasite tokią rūšį, kuri atitiks jūsų pageidavimus.

Galiu pasiūlyti keletą sprendimų, kaip įkomponuoti viendienes į savo sodą ar kiemą.

Pirmiausia, atidžiai rinkitės spalvas. Ryškus spalvų mišinys niekada neatrodys taip įspūdingai, kaip didelė vienspalvių žiedų lysvė. Be to, vienoje vietoje pasodinus 10 skirtingų rūšių vienspalvių viendienių, galite gauti visai ne tai, ko tikėjotės. Keista, kaip gali skirtis vienas raudonos spalvos atspalvis nuo kito. Neretai keli vienos spalvos atspalviai tarpusavyje nedera. O kai kurios  spalvos net labai skirtingos,  džiugina akį.

Gerai apgalvokite viendienių aukštį. Aplink takelius ir lysvių priekyje sodinkite žemaūges, o aukštesnes sodinkite už jų.

Apsvarstykite, kokia bus fono spalva. Jei fonas tamsus,  šviesesnes viendienes sodinkite priekyje, jei fonas šviesus, tada – atvirkščiai.

Sodindami viendienes šalia kitų augalų (derinkite augalus!), tikrai nieko neprarasite ir sukursite dailų vaizdą. Kiti augalai gali pabrėžti grožį ir suteikti spalvinį foną, kol viendienės nežydi.