Viendienių auginimas

VIETA:  Viendienės mėgsta saulėtas vietas, bet pakenčia ir paunksmę, šešėlį. Labiausiai jas tinka auginti gerai drenuojamame dirvožemyje, kuo toliau nuo gyvatvorių ar medžių šaknų, godžiai siurbiančių maisto medžiagas iš dirvos. Viendienės puikiai veši ir  drėgmės nesulaikančiuose moliniuose induose. Jų nereikia persodinti net penkerius metus.

DIRVOŽEMIS:  Smėlėtą dirvožemį rekomenduojama tręšti organinėmis medžiagomis. Tręšti galima  durpėmis, kompostu, gerai išlaikytu mėšlu, humusu ar supuvusiais lapais. Rekomenduojama naudoti  smulkų pušų kankorėžių ar žievės mulčą. Idealus dirvožemio PH yra nuo 5,5 iki 6,5. Patariama  sukasti truputį aukštesnes lysves. Labai svarbu gerai drenuoti dirvą, nes  veislės, kurių krašteliai auksinės spalvos, labai nemėgsta mirkstančių vietų (trumpas pavasarinis polaidis nekenkia).

MULČAS:  Tinka ąžuolų lapai ir pušų spygliai, nes jie lengvi ir gerai patręšia dirvą. Idealu tręšti pušų žievės kompostu. Labiausiai tinka tokia pušų žievė, kuri buvo brandinama pašalinus kambio sluoksnį.

VANDUO:  Viendienėms patinka gausus laistymas, tačiau nereikėtų jų perlaistyti, jei jos auga kietame molingame dirvožemyje. Drėgmė kenkia jų šaknims.

SODINIMAS:  Būtų idealu, jeigu sodintumėte šias gėles palikdami tarp jų 45 cm tarpus. Kruopščiai išpurenkite dirvą ir iškaskite 60 cm gylio duobutę. Paruoštoje duobutėje supilkite kauburėlį, ant kurio paskleiskite šaknis,  nukreipdami jas  žemyn, užpilkite  žemėmis ir gerai prispauskite.

TRĄŠOS:  Rinkitės geros kokybės, subalansuotas trąšas su mikroelementais, geriausia proporcija  6:6:6.  Trąšas naudokite pagal instrukciją. Smulkesniems augalams jų naudokite mažiau. Sodindami nesuklysite į žemę įmaišydami trašų. Norint sužinoti, koks dirvožemis, galima ištirti dirvožemio maistingumą ir sužinoti jo pH.

GRYBELIS:  Viendienės dažnai užsikrečia augalų rūdimis ir augaliniu grybeliu, būdingu tik šiai rūšiai. Juos galima gydyti kontaktinio ar sisteminio poveikio fungicidais.

PARAZITAI:  Purškite tik tada, kai tikrai reikia.  Net ir jei nuspręsite  purkšti, niekada nenaudokite „Kelthane“, kuris viendienėms gali būti kenksmingas.

**Kol kas nežinome, kas yra rūdys. Rūdys yra grybeliai, ir jie gali išplisti po visą sodą. Todėl viendienių augintojams kilo nauja dilema – juk nugalėti šią ligą, kaip ir visas kitas, reikia laiko ir kantrybės. Užsienyje, ypač JAV, tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuje vykdomi intensyvūs moksliniai tyrimai. Atrasta daugybė efektyvių priemonių. Dar niekada negavome augalo iš JAV, pažeisto rūdžių. Nors reikia atsiminti tai, kad jų sporos plinta oru, taigi, gali slėptis bet kur.